Narody domagają się rekompensaty handlowej za Brexit

Narody domagają się rekompensaty handlowej za Brexit

Globalny handel organizuje się między narodami poprzez traktaty między narodami oraz między narodami i blokami – na przykład niedawne umowy handlowe między Unią Europejską a Kanadą. Niniejsza umowa określa zakres umowy, sposób postępowania w sporach handlowych, jakie mają obowiązki oraz odpowiednie normy handlowe i środowiskowe. Są to skomplikowane umowy, których zakończenie zajmuje lata – siedem lat w przypadku umowy między UE a Kanadą. W przypadku braku specjalnego porozumienia handel odbywa się zgodnie z umową bazową Światowej Organizacji Handlu. Jednym z aspektów tego systemu handlowego WTO jest to, że państwa (lub bloki) zostały ustalone kwoty, dla których akceptujesz te z innych państw na "preferowanych warunkach", tj. w niższej cenie niż normalna. Wszystkie państwa mają "daty" z WTO, które dla handlu między narodami, w których nie istnieje żadne inne porozumienie.

Piętnaście państw chce odszkodowania od Wielkiej Brytanii i UE, aby działać w wyniku zakłóceń spowodowanych opuszczeniem UE. Australia skarży się pani pomysłowość, że eksport wołowiny i jagnięciny zostały dotknięte problemami brexitu i Brazylii, sugerując, że proponowane rozwiązanie Irlandii Północnej do brytyjskiej umowy o wystąpieniu jest naruszeniem zasad WTO. Inne narody skarżą się pomysłowo to USA, Indie i Nowa Zelandia – wszystkie narody, z którymi Wielka Brytania ma nadzieję na podpisanie umów handlowych brexit.

Duży obszar, narzekając na kwoty bezcłowe, które te państwa mają z UE (Wielka Brytania jest nadal członkiem) i odnosi się głównie do produktów rolnych. Jeśli opuścisz Wielką Brytanię z UE, kwota bezcłowa UE będzie musiała zostać podzielona tak, aby udział Zjednoczonego Królestwa został usunięty – te złamań rynku dla tych państw spoza UE, oczywiście. Państwa skarżą się, że WTO obawia się, że przegrapan, gdy zostaną ustalone nowe harmonogramy UE i Wielkiej Brytanii.

Australijska skarga przytacza eksport wołowiny i owiec do Europy, który niektórzy producenci początkowo mają ze względu na (obecnie brakuje) październikowy termin brexitu i niepewność co do losu australijskiego kontyngentu.

Brazylijski sprzeciw związany z isle of Ireland i handlem po brexicie w pozostałej części Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej wiąże się z obawami, że WTO utrzyma zasadę niedyskryminacji, zgodnie z którą w północnoirlandzkich przedsiębiorstwach nie, nieuczciwą przewagę będzie widoczna zarówno w unii celnej UE, jak i poza nią.

Czas publikacji: 15 Lis 2019 11:24:00 + 0000

Check Also

Dolar australijski rośnie pomimo ryzyka bazowego

Dolar australijski rośnie pomimo ryzyka bazowego

Do tej pory w tym tygodniu dolar australijski awansował o 1,71 procent w stosunku do …